مجموعه غذایی حاج بهزاد

همه چیز در مورد کباب

مقالات حاج بهزاد

تاریخچه کباب

تاریخچه طبخ کباب به صورت منطقی، کباب از تکه های گوشت حیوانات که بر روی آتش پخته می شود، آماده می گردد. با همین یک خط می توانیم واضحا این را بگوییم که خالق کباب به همین فرمول راحت و آسان، انسان های اولیه بوده اند. اما در ادامه ی مسیر پیشرفت غذاهای لذیذ ایرانی، مردم این کشور گویا توانسته اند تا به فرمولی سرشارتر و بهتر در زمینه ی پخت و طبخ این غذا نائل بیایند. اگر کلمه Kebab را در گوگل جستجو کنید، نتایج جالبی را خواهید دید. توصیف اروپایی ها از کباب ایرانی که در زمان صفویان در ایران خورده بودند در این زمینه جالب است! آن ها می گویند که ایرانی ها پلو را به همراه مقداری گوشت تازه و طعم دار شده به وسیله ی ادویه های مختلف بر روی آتش چنان خوشمزه می پزند که آن را با دست می خورند! حتی شخص اول مملکت و مقام شاهنشاهی آغا محمد خان قاجار به غذاهایی همچون کباب بره، مرغ و گوسفند به همراه چلو علاقه ی بسیار زیادی داشته است.

آشنایی با انواع کباب

بوی کباب که بیاید، آدم حتی اگر سیر هم باشد، گرسنه‌اش می‌شود. چلو کباب یکی از محبوب‌ترین غذاهای ایرانی به شمار می‌رود و انواع مختلفی دارد. از آنجا که عمده‌ترین ماده تشکیل دهنده آن‌ها گوشت است، گیاه‌خواران را با آن کاری نیست. دل، جگر و قلوه نیز در گروه کباب‌ها قرار می‌گیرند.
کباب‌های فراقاره‌ای
تنها ایرانی‌ها نیستند که چلو کباب دارند. در منطقه قفقاز نیز کباب پختن و خوردن رواج دارد. البته نوع چلو کباب ایرانی با آنچه در قفقاز تهیه می‌شود متفاوت بوده، نامش نیز فرق دارد. چلو کباب ایرانی هویتی مستقل از همتایان قفقازی‌اش دارد؛ روش پخت، مواد تشکیل دهنده و شیوه سروش نیز با کباب ‌های غیرایرانی تفاوت دارد.
دایره‌المعارف کباب ‌های ایرانی
گرچه انواع متفاوتی از چلو کباب در گروه غذاهای اصیل ایرانی قرار می‌گیرند، با این حال کباب کوبیده را می‌توان متفاوت‌ترین و لذیذ‌ترین نوع کباب به ویژه برای گردشگران خارجی معرفی کرد. 

برای آشنایی با انواع کباب ایرانی، به فهرست زیر توجه کنید.

 • جوجه کباب: گوشت مرغ یا جوجه را به صورت با استخوان و بی استخوان خرد می‌کنند. در مخلوط آبلیمو و پیاز رنده شده و زعفران می‌خوابانند. به سیخ می‌کشند. روی ذغال کباب می‌کنند .
 • کباب ترش: گوشت گوساله را در مخلوطی از رب انار، پیاز رنده شده و گردوی ساییده شده می‌خوابانند. به سیخ می‌کشند. روی ذغال کباب می‌کنند. این کباب غذای مخصوص گیلانی‌هاست: .
 • دنده کباب:یک تکه از گوشت دنده گوسفند را بدون برش دادن، بصورت یکپارچه و همراه با استخوان در مخلوطی از پیاز و سیر رنده شده، رب گوجه فرنگی، روغن زیتون، ادویه و سماغ می‌خوابانند. به صورت یک‌تکه به سیخ می‌کشند و روی ذغال کباب می‌کنند. چون پهنای گوشت زیاد است، اغلب از دو سیخ به صورت موازی استفاده می‌کنند. این کباب در کرمانشاه رواج دارد: .
 • کباب بناب:شکلش مانند کباب کوبیده است. با این تفاوت که هم طول و هم قطرش از کباب کوبیده بیشتر است و بافتش از گوشت نیمه چرخ شده گوسفند تشکیل می‌شود. گوشت را با درجه درشت چرخ‌گوشت، چرخ می‌کنند. با ابزاری مخصوص آن را می‌کوبند. با پیاز رنده شده و ادویه مخلوط می‌کنند. به سیخ می‌کشند و روی ذغال کباب می‌کنند: .
 • کباب کوبیده:گوشت قلوه‌گاه گوسفند را همراه با گوشت گوساله چرخ می‌کنند. گوشت چرخ شده را مجدد چرخ می‌کنند تا به صورت خمیر درآید. خمیر گوشت را با پیاز رنده شده و نمک مخلوط می‌کنند. به سیخ می‌کشند و روی ذغال کباب می‌کنند. کباب کوبیده معمولا به صورت جفت سرو می‌شود. یعنی در هر پرس، دو سیخ کباب قرار می‌دهند: .
 • کباب برگ :تکه‌های بزرگ گوشت گوسفند مزه‌دار شده را به سیخ می‌کشند و روی ذغال گداخته کباب می‌کنند. به دلیل بزرگ بودن قطعات گوشت و تشبیهش به ابعاد برگ درخت، به این نام شهرت یافته: .
 • کباب سلطانی :یک تکه گوشت گوسفند مزه‌دار شده را با یک تکه گوشت مرغ به صورت یک‌درمیان به سیخ می‌کشند و روی ذغال گداخته کباب می‌کنند:
 • کباب شیشلیک: این کباب از شش تکه گوشت راسته گوسفندی در حالی که تکه‌ای از استخوان دنده به آن چسبیده تهیه می‌شود. بسیار پرطرفدار است و از کباب‌های معروف مشهد به شمار می‌رود: .
 • کباب چنجه: این کباب از گوشت بره یا فیله گوسفد تهیه می‌شود. ابعادش کوچکتر از کباب برگ است و پیش از پختن روی ذغال با روغن زیتون و نمک طعم‌دار می‌شود: .
 • فلفل کباب :در ایران فلفل‌هایی می‌روید که چندان باریک نیست و به همین دلیل می‌شود آن را به سیخ کشید و کباب کرد. فلفل کباب غذای اصلی نیست. بلکه در کنار کباب اصلی سرو می‌شود
 • گوجه کباب :در کنار همه انواع کباب، گوجه کباب نیز سرو می‌شود. تصور کباب ایرانی بدون گوجه کباب تقریبا غیر ممکن است.:

انواع کباب ها در ایران

در کنار کباب هم علاوه بر نان و یا پلوهای ساده و زعفرانی مختلف می توان انواع دسرها و مخلفاتی همچون: رب انار، ماست چکیده و یا ساده، ترشی های مختلف، سبزی ها و مخصوصا ریحون، جعفری و پیاز ساتوری شده و بسیاری از خوشمزه جات دیگر صرف کرد. با این اوصاف به این نتیجه می رسیم که این غذای ایرانی در دوره های مختلف تغییرات بسیاری داشته است. انواع کباب های ایرانی مختلف را نام می بریم.

 • کباب برگ
 • کوبیده
 • بختیاری
 • با استخوان
 • بی استخوان
 • شیشلیک
 • بسیاری دیگر…
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها